Nieodpłatna pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie.

W całej Polsce wprowadzono 1500 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. To efekt pracy Ministerstwo Sprawiedliwości, samorządu i organizacji pozarządowych.

W Ministerstwie od długiego czasu trwały prace nad uruchomieniem tego typu punktów, które miałyby służyć obywatelom. Oprócz porad prawnych zostanie wprowadzona edukacja prawna. W obecnej sytuacji pomoc ta będzie funkcjonować za pomocą systemu teleinformatycznego.

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości czytamy „Sieć świadcząca nieodpłatną pomoc prawną to ponad 1500 punktów w całej Polsce. Działają na mocy ustawy przygotowanej w Ministerstwie Sprawiedliwości we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Z bezpłatnej pomocy prawnej może skorzystać każdy, kogo nie stać na usługę prawniczą. Wystarczy złożyć stosowne oświadczenie. Punkty udzielają też porad obywatelskich, np. osobom zadłużonym, w sprawach mieszkaniowych czy dotyczących uzyskania świadczeń społecznych. Zajmują się także bezpłatną mediacją”.

Punkty porady prawnej będą na pewno bardzo przydatne. I rozwiążą wiele spraw. Dziś często spotykamy się z tym, że Polacy mają problemy choćby z napisaniem pisma w odpowiedzi do sądu, czy do organów samorządu terytorialnego. Wiele osób mówi wtedy, że nie będzie pisać, czy walczyć, bo urzędnicy dobrze znają przepisy, a zwykły obywatel jest z góry na przegranej pozycji.

O komentarz poprosiliśmy ministra Marcina Warchoła, który angażował się w budowę „bezpłatnych porad”:

„Dziś nie każdego stać na prawnika. Usługi prawnicze są drogie. Dlatego postanowiliśmy działać. Wiem z jakim problemami borykają się Polacy. Boją się walczyć, bo myślą, że urząd, czy sąd ma zawsze rację. Będziemy w tym zakresie również edukować Polaków. Chcemy aby każdy kto przyjdzie do takiego punktu uzyskał pomoc i rozwiązał swój problem”- mówi Marcin Warchoł.

Foto: z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *