Gmina zawiesza postępowanie ws. spalarni- to sukces mieszkańców

W dniu 27 października gmina wydała obwieszczenie na temat zawieszenia postępowania administracyjnego. W dniu 7 października inwestor złożył wniosek o zawieszenie postępowania administracyjnego.

Mieszkańcy od początku postępowania w sprawie spalarni byli przeciwko. Organizowany był m.in. protest mieszkańców. Protest ten odbył się 13 sierpnia 2020 roku pod ratuszem w Głogowie. Jak mówią mieszkańcy „poszli pod organ, który w sprawie spalarni był władny wydać decyzję”- w tym przypadku chodziło o negatywną opinię środowiskową. Co ważne mieszkańcy domagali się również planu zagospodarowania przestrzennego.

To właśnie plan zdaniem m.in. Ministerstwa Klimatu i pracowników Urzędu Marszałkowskiego mógł zatrzymać całkowicie proces wydawania decyzji w sprawie spalarni. O uchwalenie planu mógł wystąpić zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym m.in. burmistrz, ale też radni gminni. Zgodnie ze statutem Rady Gminy minimum trzech radnych. Plan po wielu prośbach znalazł się na sesji Rady Gminy. Radni przyjęli wniosek o przystąpienie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Oczywiście należy zwrócić na zapis decyzji „Jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania podmiot planujący podjęcie realizacji przedsięwzięcia nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane”– pisze w obwieszczeniu na BIP Urzędu Gminy Głogów Małopolski.

„Trzeba będzie bez wątpienia bacznie przyglądać się m.in. jak jest procedowany plan zagospodarowania przestrzennego. Należy zwrócić uwagę, że Saria zawiesiła postępowanie. Dlatego jako mieszkańcy gminy będziemy zobowiązani patrzeć, aby taka spalarnia tutaj nigdy nie powstała. Zawieszenie, to co innego niż wycofanie jeśli chodzi o kodeks postępowania administracyjnego– mówi Tomasz Skoczylas z Rozwój Głogowa Mieszkańcy.

„To, że w chwili obecnej proces został zawieszony to wielki sukces mieszkańców gminy. To ich determinacja i wola walki to spowodowała. Nikt z samorządu nie miał odwagi podziękować mieszkańcom. Trzeba to jednak zrobić i powiedzieć : To wasz wielki sukces, Was mieszkańców gminy. Włożyliście w to swoje pieniądze, ale też przede wszystkim swój zapał, determinację i wielkie serce. Gratuluję Wam– dodał Tomasz Skoczylas Rozwój Głogowa Mieszkańcy.

Chciałbym podziękować również wszystkim pracownikom Urzędu Gminy Głogów Małopolski, Starostwa Powiatowego, którzy zaangażowali się w tą sprawę- podsumowuje Tomasz Skoczylas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *