Sprawiedliwi wśród narodów świata z gminy Głogów Małopolski

Poniższa informacja, którą znaleźliśmy pochodzi ze strony muzeumulmow.pl. Publikujemy dziś w 76 rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Personalia ratujących: Jadwiga Gaweł; Jan Gaweł; Józef Gaweł
Miejsce działania: Głogów Małopolski, województwo podkarpackie (dawniej województwo lwowskie)

W czasie wojny wdowa Jadwiga Gaweł mieszkała z synami Józefem i Janem we wsi Przewrotne niedaleko Głogowa Małopolskiego. Latem 1942 r. przyjęła pod swój dach uciekiniera z głogowskiego getta, dwudziestotrzyletniego Maksa Weinbergera, którego rodziców i rodzeństwo zamordowali Niemcy. Gawłowie znali go dobrze, ponieważ przed wojną skupywał od okolicznych chłopów cielęta. Na strychu małego, ubogiego domu urządzili Maksowi kryjówkę, zapewniając mu wyżywienie i bezpieczeństwo. Nie było to łatwe, ponieważ mieszkańcy Przewrotnego żyli w ciągłym strachu, mając w pamięci kilka krwawych pacyfikacji przeprowadzonych przez Niemców w ramach obław na partyzantów i Żydów. Max przeżył okupację, po wojnie wyjechał do USA i nadal utrzymywał kontakt z Jadwigą, a potem z jej synami Józefem i Janem.


Jadwiga Gaweł i jej synowie zostali 21 lutego 1992 r. odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.


Józef Gaweł, syn Floriana i Jadwigi (8 II 1914 – 13 IX 1995). Ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.Jan Gaweł, syn Floriana i Jadwigi (ur. 22 VI 1923). Ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Jan Gaweł, syn Floriana i Jadwigi (ur. 22 VI 1923). Ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Profil rodziny Gaweł na stronie Yad Vashem

Foto podglądowe z: pomorska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *