„Budowa linii kolejowej nr 58 Łętownia – Rzeszów” (konsultacje)

Rządowa spółka CPK czyni przygotowania do budowy szprych szybkiej kolei do  planowanego portu lotniczego w Baranowie  k. Warszawy.

Projekt  lotniska i nowych magistrali kolejowych  budzi wiele kontrowersji. Ostatni protest mieszkańców,  odbył się we wtorek w Sochaczewie.   Protestują również samorządy. 

Od 2016 infrastruktura kolejowa zwolniona jest z podatków,  a w tym roku wchodzą podobne przepisy w sprawie lotnisk.  Mieszkańcy obawiają się, że budowa torowisk linii wysokich prędkości znacząco obniży jakość życia w ich miejscowościach. Ich budowa będzie wiązać także z wywłaszczeniem lokalnych nieruchomości.  

W marcu 2020 r. w czasie ogólnopolskich konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego mieszkańcy zgłosili  80 tys. uwag dotyczących korytarzy i przebiegów przyszłych linii kolejowych.  W gminie Głogów Małopolski planuje się budowę linii kolejowej nr 58 Łętownia Rzeszów, będącej częścią  „szprychy” nr 6   Radom – Sanok.  

Trasa nr 1 przewiduje przebieg około 3,5 km przez obręb Wysoka Głogowska, głównie las i tereny rolnicze.    Przyjmując pas ochronny, wokół torowiska  30 m wycięte może zostać co najmniej kilka ha lasu.

Trasa nr 1  oznacza również przebieg przez zabudowania w Nienadówce i Trzebusce oraz w Jasionce. Gmina Sokołów Małopolski  (wg informacji zamieszczonych w marcu 2020) proponuje trasę torów przez las wzdłuż granicy z gminą Głogów Małopolski  do Turzy.

Inwestor wraz z wykonawcą dokumentacji organizuje spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w Głogowie w domu kultury 26.08.2021 o godz. 15 ej bezpośrednio po sesji Rady Miejskiej.

Brak opisu.

Źródło zdjęcia: CPK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *